Kwas foliowy – co to jest i kiedy się go stosuje?

Kwas foliowy jest niezwykle ważny dla wszystkich kobiet, które pragną zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B, znany jest także pod nazwą folan. Jego podstawowe i najważniejsze działanie to  właściwe kształtowanie układu nerwowego w płodzie dziecka. To właśnie, dlatego należy przyjmować kwas foliowy w odpowiednich dawkach przed planowaną ciąża i w jej trakcie. Nie wszyscy wiedzą, że organizm człowieka nie jest w stanie sam wytwarzać kwasu foliowego. W tej sytuacji należy go przyjmować z pożywieniem albo w postaci suplementów.

Kwas foliowy a ciąża

Kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy gdyż ma on za zadanie zapobiegać niedokrwistości u ciężarnych. Przyczynia się on także do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka. Jeśli więc kobieta w ciąży będzie prawidłowo przyjmowała kwas foliowy to w ten sposób zmniejszy ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u swojego dziecka.

Gdzie znaleźć kwas foliowy w pożywieniu?

W pożywieniu najwięcej kwasu foliowego znajdziemy w szpinaku, brokułach, sałacie, pietruszce, kapuście i w szparagach. Nieco mniej zawierają go rośliny strączkowe, owoce cytrusowe oraz otręby zbożowe i drożdże.

Poprzedni artykułPierwszy smoczek, jaki wybrać?
Następny artykułJakie łóżeczko dla dziecka wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj