Dlaczego tak chętnie chodzimy do wróżki?

Na pytanie, kiedy kiedy szukamy pomocy u wróżek, odpowiedź jest prosta – gdy na swojej drodze napotykamy problemy, gdy potrzebujemy rady w podjęciu decyzji, gdy chcemy coś zmienić w swoim życiu, ale nie jesteśmy pewni, którą drogę wybrać. To właśnie typowe mniej lub bardziej przyziemne życiowe dylematy skłaniają nas do tego, by zajrzeć głęboko w przyszłość. Do systematycznych lub sporadycznych wizyt u wróżek przyznaje się prawie 7 milionów Polaków. To jest wystarczająco reprezentatywna grupa, by stwierdzić że nawet w XXI wieku magia wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem.

Według oficjalnych danych na tego typu wizyty i porady wydajemy rocznie 2 miliardy złotych. Pytanie o to, dlaczego tak chętnie korzystamy z takich usług, w zasadzie może wymagać głębszej analizy psychologicznej. Zazwyczaj, kiedy decydujemy się wesprzeć pomocą wróżki jesteśmy na swego rodzaju rozdrożu, odczuwamy lęk niepewność, a nawet wewnętrzny konflikt. Powierzenie swojego problemu, a być może i bólu, wróżce może być swego rodzaju wyrzuceniem z siebie złych emocji i przerzuceniem odpowiedzialności za podjęcie decyzji właśnie na nią. Samo już podjęcie tej decyzji może stać się w pewnym sensie rozwiązaniem problemu, który tak bardzo ciążył.

Kto najczęściej chodzi do wróżek?

Klientami wróżek są bardzo różni ludzie. Z pewnością łączy ich jedno – wiara w zjawiska paranormalne, otwarty stan umysłu, zainteresowanie sprawami duchowymi. Często są to ludzie wierzący, choć niepotrafiący odnaleźć pomocy duchowej w swoim środowisku. Wśród osób systematycznie korzystających z porad ezoterycznych są biznesmeni, kobiety na wysokich stanowiskach, prawnicy, lekarze. Pytania, które najczęściej padają na takiej wizycie, dotyczą przede wszystkim spraw sercowych oraz zawodowych. “Czy mój partner mnie zdradza?”, “Czy będę szczęśliwa ze swoim partnerem?”, “Ile będę miała dzieci?”, “Czy powinnam zmienić pracę?”, “Czy awansuję na wyższe stanowisko?” – to najpopularniejsze z pytań, które zadajemy wróżce.

Same wróżki i wróżbici są zgodni co do tego, że wróżenie ma sens wyłącznie wtedy, gdy zainteresowana osoba jest przekonana do mocy wróżby i całkowicie im ufa. Zdarza się, że wróżki odmawiają swojej usługi, gdy wyczuwa brak zaufania i wiary ze strony klienta, a nawet jego złe intencje. One same podkreślają niejednokrotnie, że wróżba to rodzaj terapii dla człowieka, który zmagając się z różnego typu problemami, potrzebuje pomocy. Znalazłszy się na życiowym zakręcie, osoba taka zdaje sobie sprawę, że bieżące sprawy nie spełniają jego oczekiwań i nie są w stanie zaspokoić jego potrzeb. Chce zmienić swoje życie, choć nie ma pomysłu jak tego dokonać, dlatego właśnie udaje się po pomoc do wróżki.

Porady ezoteryczne a psychoterapia

W kontekście specyfiki naszych czasów – szybkie tempo życia, konsekwencje postępującej globalizacji, zmiany kulturowe i obyczajowe – potrzeba korzystania z usług ezoterycznych wróżek wydaje się być uzasadniona. W pogoni za doczesnością często tracimy kontrolę nad własnym życiem, nie potrafimy już właściwie rozstawiać priorytetów. Jednocześnie, nie potrafimy lub nawet nie chcemy pokazać otaczającemu nas światu, że z czymś nie radzimy, coraz bardziej zamykając się we własnej skorupie. Gabinet wróżki jest miejscem, w którym możemy zostawić wszystkie nasze słabości za wejściowymi drzwiami i zwyczajnie się wygadać. Sposób działania wróżki można porównać do pracy psychoterapeuty.

Artykuł przygotowany na podstawie informacji i danych dostępnych w serwisie SiedemÓsmych.

Poprzedni artykułKalenji sprawdza się w sporcie i na co dzień! Sprawdzamy damskie buty sportowe
Następny artykułCodzienna pielęgnacja cery trądzikowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj